Blokada alkoholowa albo blokada antyalkoholowa stanowi dogodny sposób na rzeczywiste skrócenie okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, który został orzeczony przez Sąd w wyroku karnym. Osoby, które utraciły prawo jazdy w związku z prowadzeniem pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, mogą wystąpić do Sądu z wnioskiem o zgodę na prowadzenie pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową.

Jeżeli Sąd przychyli się do takiego wniosku, to po dopełnieniu formalności, można szybko wrócić za kółko. Poniżej przedstawimy, jakie są warunki do uzyskania zgody Sądu na blokadę antyalkoholową oraz jak działa blokada alkoholowa.

 • Wcześniejsze odzyskanie
  prawa jazdy
 • Skrócenie zakazu
  prowadzenia pojazdów
 • Warunki uzyskania
  blokady alkoholowej
 • Skrócenie dożywotniego
  zakazu prowadzenia pojazdów

Przepisy dotyczące blokady alkoholowej

Przepisy regulujące blokadę alkoholową znajdują się w kodeksie karnym wykonawczym. Warto przybliżyć, jak działa instytucja blokady alkoholowej oraz co to jest blokada alkoholowa.

Zgodnie z art. 182a § 1 kodeksu karnego wykonawczego, po upływie co najmniej połowy orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, można wystąpić do Sądu z wnioskiem o blokadę antyalkoholową. Tak więc w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów, który został orzeczony np. na okres 3 lat, o blokadę alkoholową można ubiegać się już po upływie 1,5 roku. 

Warto pamiętać, że okres ten liczymy od momentu rzeczywistego zatrzymania prawa jazdy za jazdę po alkoholu, który najczęściej ma miejsce w dniu zatrzymania kierowcy do kontroli drogowej.

Aby zmaksymalizować okres korzystania z blokady alkoholowej, trzeba znacznie wcześniej (przed upływem połowy zakazu) przygotować wniosek o blokadę alkoholową oraz zebrać niezbędne  dokumenty.

Blokada alkoholowa stanowi również ratunek dla kierowców wobec których Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

W takim przypadku o blokadę antyalkoholową można ubiegać się po upływie 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów. W toku sprawy badana jest postawa, właściwości i warunki osobiste skazanego oraz zachowanie po wydaniu wyroku. Sąd uwzględniając wniosek o blokadę alkoholową, wydaje stosowne postanowienie.

Blokada alkoholowa w samochodzie

Blokada alkoholowa jest specjalnym urządzeniem, które jest montowane w samochodzie. Taki samochód z blokadą alkoholową nie może zostać uruchomiony, jeżeli próbę prowadzenia pojazdu podejmuje osoba nietrzeźwa.

Blokada alkoholowa do samochodu jest urządzeniem, które kontroluje stan trzeźwości kierowcy, analizując próbki wydychanego przez niego powietrza. Tak więc auto z blokada alkoholową nie pojedzie, jeżeli kierowca będzie nietrzeźwy.

Montaż blokady alkoholowej w samochodzie jest niezbędny do prawidłowego wykonywania postanowienia Sądu. Warto pamiętać, że kierowca, który uzyskał zgodę na blokadę alkoholową, aż do zakończenia pełnego okresu zakazu prowadzenia pojazdów, może w tym czasie prowadzić tylko pojazdy wyposażone w blokadę alkoholową.

Blokada alkoholowa – cena

Ile kosztuje blokada alkoholowa? Cena blokady alkoholowej obejmuje cztery składowe:

 • koszt sprawy sądowej,
 • koszt zakupu/wynajmu urządzenia,
 • koszt montażu blokady w samochodzie,
 • koszt przeglądu technicznego na stacji kontroli pojazdów.

W zakresie kosztów sprawy sądowej, to jest ona ustalania indywidulanie przez adwokata po analizie stanu faktycznego sprawy.

Na rynku funkcjonują firmy zajmujące się montażem tego typu urządzeń, które oferują cenę wynajmu blokady alkoholowej nawet na poziomie kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Oczywiście takie urządzenie można również zakupić na własność. Ceny blokady alkoholowej do samochodu zaczynają się od 3000 zł. Sam koszt montażu do ok. 300-500 zł.

Po montażu urządzania, niezbędna będzie dodatkowa wizyta na Okręgowej stacji kontroli pojazdów w celu uzyskania niezbędnego potwierdzenia poprawności działania. Cena takiego przeglądu na stacji diagnostycznej to 50 zł.

Adwokat do sprawy o blokadę alkoholową

Po uzyskaniu zgody Sądu na blokadę alkoholową, można odzyskać prawo jazdy oraz poruszać się pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową aż do zakończenia okresu zakazu prowadzenia pojazdów, który został orzeczony przez Sąd w wyroku skazującym.

Blokada antyalkoholowa stanowi duże udogodnienie dla osób, którym niezbędne jest prawo jazdy i które chcą, jak najszybciej wrócić do prowadzenia samochodu.

Nasza kancelaria adwokacka posiada bogate doświadczenie w tym zakresie i od lat pomaga kierowcom, których dotknęła niedogodność w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli chcesz odzyskać prawo jazdy i przejść sprawnie przez całą procedurę uzyskania blokady alkoholowej skontaktuj się z nami.

Ścieżka pomocy

 • 1

  Kontakt z nami, dostarczenie niezbędnych dokumentów, powierzenie nam sprawy o blokadę alkoholową

 • 2

  Złożenie wniosku do Sądu o blokadę alkoholową

 • 3

  Pomyślny wyrok Sądu, zakończenie sprawy i odzyskanie prawa jazdy

Formularz kontaktowy

Wypełnij poniższy formularz kontaktowy, opisz sprawę, w której potrzebujesz pomocy.
Nasi adwokaci skontaktują się z Tobą telefonicznie lub mailowo – zwykle odpowiadamy w ciągu kilku godzin.

E-mail sekretariat@adwokat20.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w procesie uzyskania odpowiedzi na wysłaną przeze mnie wiadomość.